Příběh Vaší skleničky, díl 7.

28. července 2017

,, UZAVÍRÁNÍ HROZNŮ “

…ne, opravdu nikam hrozny nezavíráme ani je neschováváme před nenechavci nebo špačky (ti mají ještě chvíli čas, ale již brzy se z nich stanou nepřátelé všech vinařů). Je to pojmenování fáze růstu révy, kterou můžeme aktuálně ve vinicích vidět:

 Bobulky už dorostly do velikosti asi 1 cm a hrozen je zformovaný. Nyní se budou už jen zvětšovat, měknout, zabarvovat se, zrát a sládnout. A na nás je, abychom jim do té finální fáze přichystali co nejlepší podmínky. Takže průběžně stále čistíme kmínky a zastrkáváme neposlušné letorosty, mulčujeme porost mezi řádky a hlavně ošetřujeme révu proti houbovým chorobám. Nynější teplé a vlhké počasí plísním prospívá.

Ve vinicích se vinohradníci potýkají zejména s padlím révovým, plísní révovou a plísní šedou. U některých vinařů se můžeme také setkat s názvy oidium (padlí) nebo peronospora (plíseň révová). Pečlivě provedené zelené (a ostatní) práce ve vinici nám umožňují celkové množství postřiků eliminovat na co nejmenší množství.

Tento měsíc prošel přes Popice hrozivý kroupový mrak, naštěstí naše viniční tratě zasáhl jen okrajově – škody proto jsou minimální. A příští měsíc si „posvítíme“ na sturnus vulgaris. Kdo uhodne, o co se jedná?

  

Nahoru ↑
Facebook
Instagram
Obchodní podmínky